top of page

HAKKIMIZDA

ümit iyem, nuri iyem, evin iyem, nasip iyem, iyem ailesi

Sanatçı bir ailenin ikinci kuşağı Evin ve Ümit İyem tarafından 1996 yılında Bebek, İstanbul’da kurulan Evin Sanat Galerisi, toplumla bağ kurabilen özgün sanatın izleyiciyle samimi bir mekânda buluşmasını amaçlayan, sanatçılar ve koleksiyonerleri ile ilişkilerini güven üzerine kuran bir sanat mekânıdır.

Kurulduğu günden bu yana ev sahipliği yaptığı ikiyüzü aşkın sergi ile Türkiye'nin en köklü sanat galerilerinden biri olmuştur. 

Galeri günümüzde ailenin genç kuşak temsilcileri tarafından, gelenekten aldıkları güç ve özgün bir yenilikçi tavırla çağın koşullarını gözeterek yönetilmektedir. 

Nuri İyem, Ümit İyem, Evin İyem ve Nasip İyem, 1982

setenay alpsoy evin sanat galerisi binası karakalem desen çizimi

Setenay Alpsoy tarafından 2022 yılında çizilen galeri binası

Mekân

Galeri, faaliyetlerini 2003 yılında taşındığı Büyük Bebek Deresi Sokak, 13 numarada yer alan tarihi köşkte sürdürmektedir. Bu bina, Türkiye'de bir sanat galerisi olmak üzere sıfırdan tasarlanan ilk binadır.

 

Binada iki katlı geniş sergi salonunun yanı sıra galerinin temsil ettiği sanatçıların yapıtlarının her daim izlenebileceği bir bölüm, nadir ve imzalı sanat kitaplarının yer aldığı İyem Kütüphanesi, proje bölümü, galeri mağazası, kalıcı koleksiyon bölümü ve ofisler bulunur. 

Sergi Takvimi
devin oktar yalkin sergi görünümü exhibition installation

Galeri sergi takviminde öncelikli olarak temsil ettiği sanatçıların kişisel sergilerine, ikincil olarak ise belirli bir söylemi olan karma sergiler ve birlikte çalıştığı misafir sanatçıların kişisel sergilerine yer verir. Tıpkı müzeler gibi galerilerin de uzmanlık alanları olması gerektiği düşüncesiyle, kurulduğu günden beri uzmanlık alanı olan figüratif ağırlıklı plastik sanatları önemser ancak özgün ve yenilikçi olan soyut, kavramsal ve performatif sanat yapıtları da açtığı sergilerde yer alır. 

Arşiv
evin sanat galerisi art vault koleksiyon

Sanat tarihi yazımına önem veren galeri, 2001 yılından beri temsil ettiği sanatçıların yapıtlarını kayıt altına alır ve yapıt koleksiyonerlerine orijinallik sertifikası düzenler. Bu konuda ülkemiz sanat ortamının öncülerindendir. Sanat izleyicisi ve sanat yapıtının buluşmasındaki köprü görevini üstlenen galeri, sevdikleri yapıtlara sahip olmak isteyen kişilere etik bir satış politikası benimseyerek yardımcı olur.

Sanat ve toplum ilişkisini kuvvetlendirmek adına İyem Ailesi'nin kuşaklardır koruduğu nadir ve imzalı sanat kitaplarını sanatseverlerle buluşturan galeri, aynı zamanda kurumsal efemera arşivini ve temsil ettiği sanatçıların arşivlerini çevrimiçi olarak araştırmacıların kullanımına açmaya hazırlanıyor. 

Nuri İyem Resim Ödülü

Galeri, usta ressam Nuri İyem'in anısına 2006 yılından beri her yıl Türkiyeli genç ressamları desteklemek amacıyla Nuri İyem Resim Ödülü'nü düzenler. Alanında uzman seçici kurul üyeleri, farklı illerden gelen yüzlerce resim arasından ödülü alacak ve sergilenecek olanları seçer. Kazanan sanatçıya ödül kapsamında Prof. Dr. Rahmi Aksungur tarafından ödüle özel olarak tasarlanan edisyonlu bronz heykel ve para ödülü verilir. 

 

Ayrıca 2019 yılından beri Nuri İyem Resim Ödülü'nün yanı sıra galerinin kurucularından Evin İyem'in anısına Evin İyem Özel Ödülü de Nasip İyem'in yapıtının bronz reprodüksiyonu ve para ödülü ile birlikte farklı bir sanatçıya verilir. Ödüller, galeride düzenlenen törende kültür ve sanat dünyasının önemli temsilcileri tarafından kazananlara verilir. Nuri İyem Resim Ödülü sergilerinde resimleri sergilenen ressamlardan önemli bir kısmı yıllar içinde sanat alanında varlıklarını sürdürmeye ve sergiler açmaya devam eder.

nuri iyem resim ödülü heykelleri
Ekip

EKİP

Evin ve Ümit İyem

Kurucular

Osman Nuri İyem

Galerist

Gizem Kâhya İyem

Direktör

 

Cem Ergül

Teknik Operasyon Uzmanı

 

 

bottom of page