top of page

Muğlak

Temür Köran

19.04 - 28.05.2022

Temür Köran’ın galerimizde açılan 22. kişisel sergisi "Muğlak", renkli alanlarla oluşturduğu katmanlarla, arka planda soyutlanmış mekânlarda yer alan figürleri ile “güzelin arkasında görünen ürperticiliği” yansıtmaya ve pandemi gibi çeşitli küresel krizlerin yarattığı belirsiz ruh hallerine odaklanıyor.

CNGZ1317 - CO-edit.jpg

"Kırılgan bir zemin ya da tam anlamıyla belirsiz bir mekânda yer alan sınırları bulanık siyah-beyaz figürler sonu bilinmeyen insanları gösterirken en tuhaf ve en acımasız sorunlar karşısında bile hayatta kalmanın, yaşamın canlılığını renkli alanlarda görebiliyoruz."

İlkay Canan Okkalı

"Muğlak" kelime anlamı olarak anlaşılması zor, anlaşılmaz, çapraşık, karışık demek. İki yıldır süren pandeminin bilinmezliğini ve anlaşılması zor bir sürecin hissiyatını yansıtan bir kelime. Sanatçı savaş, salgın, göç gibi insanlığı büyük çapta etkileyen kavramların kendisinde yarattığı hislerden yola çıkarak soyut bir düzlemde resmi pratiğe dökerken yakın çevresinden kişileri ve nesneleri model olarak kullanmış.

Resim her şeyden ve bir hikâye anlatmadan önce renkten ve biçimden oluşan bir yüzeydir. Renk, çizgi, açık-koyu, desen, hareket, ritim, armoni tüm bu unsurlar resmin plastik dilini oluşturan öğelerdir. Temür Köran’ın resimlerinde transparan katmanlar ve renk vazgeçilmez öğelerden. Rengin kromasının şiddetini resmin taşıyıcı unsuru olarak kullanarak açık-koyu, ritim, hareketle resminin plastik dilini oluşturmuş. Renk kısmında daha çok yüzey espasından, açık-koyu kullanırken klasik espastan yararlanmış. Rengi geometrik formlarla birlikte katmanlı bir görsellik unsuru olarak kullanmaya devam etmiş. Resimlerde ilk dikkati çeken de soyut mekân etkisi yaratan bu renkli katmanlar oluyor.

İlkay Canan Okkalı

CNGZ1294 - CO-edit.jpg
Sergi Kataloğunu İndir

Temür Köran (1960) Hakkında

1960 yılında Siverek’de doğan Temür Köran, 1986 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Resim Bölümü Devrim Erbil Atölyesi’nden mezun oldu. 1996 yılında aynı üniversitede Resim Anasanat Dalı’nda sanatta yeterlik aldı. İlk kişisel sergisi 1989 yılında Yonca Modern Sanat Galerisi’nde açıldı. 90’lı yıllarda bir süre Amerika’ya giderek Seattle’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürdü. 1997 yılından beri Evin Sanat Galerisi ile birlikte çalışan sanatçının çeşitli galerilerde yirmi iki kişisel sergisi açıldı. Sanat yaşamı boyunca yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergide yapıtları yer alan sanatçı, 1997-2019 yılları arasında her yıl TÜYAP’ın düzenlediği ARTİST İstanbul Sanat Fuarı’na katıldı. Köran’ın yapıtları önemli özel ve kurumsal koleksiyonların yanı sıra İstanbul Resim Heykel Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerin kalıcı koleksiyonlarına dahil edildi. 2001 yılında ilk sanatçı kitabı Evin Sanat Galerisi tarafından yayımlandı. Köran, çalışmalarına İstanbul’daki atölyesinde devam ediyor.

bottom of page