top of page

Obsidyen

Devin Oktar Yalkın

04.10 - 12.11.2022

Devin Oktar Yalkın'ın Türkiye'deki ilk kişisel sergisi Obsidyen'de sanatçının uzun yıllardır üzerine çalıştığı "Nemesis" ve "Birlikte Yalnız" serilerinden bir seçki yer alıyor. Sanatçının siyah-beyaz, minimal öğelerin yoğun kontrastlı ve vurucu bir üslupla bir araya geldiği fotoğrafları izleyicileri hayal güçlerinde gizemli bir yolculuğa davet ediyor.

CNGZ1317 - CO-edit.jpg

"İşleri çoğu zaman gizlilikleri ve sessizlikleri ile gece yarısı olduğunu çağrıştırır ve izleyicinin varlığını o geceye dair bir gizemi paylaşır hale sokar. Önemli şahıslar için sipariş edilmiş portreleri ise halka mal edilmiş aktörlere, yazarlara, devlet ve pop yıldızlarına ait olmalarına rağmen başarı tiyatrosunun dışında kalmak ve yıldız yaratma kültürünün gösterişlerinden kaçınmak için direnirler. Bunun yerine düşünceli, gözlemci ve ağırbaşlı bir tavır takınırlar. Fotoğraflar kişinin soyutlanmasının, inzivaya çekilmesinin birer izlenimidir."

Stephen Frailey

Serginin haricinde galeri bünyesinde Yalkın’ın editöryel işlerinden bir seçkinin de görülebilecek olması, Türkiye’deki izleyicilerin sanatçıyı yakından tanımalarına vesile olacak bir fırsat sunuyor.

"Uzun yıllardır üzerine çalıştığım iki farklı serinin ortak noktalarını göz önünde bulundurarak sergideki seçkiyi oluşturdum. Bu serilerden ilki pandemi sürecinde ailemi merkezine aldığım Birlikte Yalnız (Alone Together). Eve kapandığımız bu dönemde, editoryal iş olmadığından günlük hayatıma uzun bir süredir ilk kez bu kadar odaklanabildim. Aslında bu seri, ailecek günlük rutinimizi anlatan samimi karelerden oluşuyor. İkinci seri Nemesis ise fotoğrafladığım insanlarla ve çevremle yakınlık kurmayı amaçladığım eterik bir maceranın parçasıydı. İnsanların uyandıklarında bir rüyanın son anlarına nasıl tutunmaya çalıştıklarını aklımda tutarak rüyalarımın silik kalıntılarını, bu düşsel manzaraları imgelere aktarmaya çalıştım. Bu iki serinin ortak duyarlılıkları olması sebebiyle de bir arada uyumlu bir seçkide buluştular."

Devin Oktar Yalkın

CNGZ1294 - CO-edit.jpg

Devin Oktar Yalkın (1981) Hakkında

1981 yılında New York’ta doğup büyüyen Devin Oktar Yalkın, 2010 yılında School of Visual Arts Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. New York Times, Time, Vice ve Rolling Stone gibi birçok dergiyle çalışan Yalkın’ın ilk monografisi I’ll See You Tomorrow, Until I Can’t, 2016 yılında Sun Editions tarafından yayımlandı. Yalkın’ın siyah-beyaz fotoğrafları Amerika, Türkiye, Almanya, Hollanda, Fransa ve daha birçok ülkede çeşitli karma sergilerde ve fuarlarda yer aldı. 2013 yılında İstanbul Modern’de açılan “Yakın Menzil” sergisine katılmasının ardından, sanatçının bu sergide yer alan yapıtları müzenin kalıcı koleksiyonuna dahil edildi. 2022 yılında Evin Sanat Galerisi’nde açılan Türkiye’deki ilk kişisel sergisinin ardından galeri Yalkın’ı Türkiye’de temsil etmeye başladı. Yalkın, Los Angeles’ta yaşıyor ve çalışmalarına devam ediyor.

bottom of page